Přechod hor s batohem a s dětmi

🏕️ Chystáte se letos s dětmi strávit víc dnů na horách? Tady je pár věcí, co si zabalit… a na co nezapomenout.

Když plánujeme několikadenní přechod hor s batohem a s dětmi, každé kilo se počítá. Jak to udělat, abyste netahali zbytečně věci navíc, ale byli připraveni skoro na všechno? 

 

🏔️ Varianta 1: Spíme na chatách

Ideální start pro ty, co chtějí zkusit delší výlet, ale ještě si netroufají na noční romantiku v mokré trávě. Výhodou chat je teplo, jídlo a možnost usušit ponožky. A přiznejme si – i možnost dát si večer pivo a polívku, kterou nemícháte na vařiči s unaveným a špinavým dítětem v náručí :).

 

Co zabalit?

Základní pravidlo zní: vrstvit, ne tahat kopu oblečení. Jedno funkční triko, co zvládne tůru i spánek, hřeje i mokré a při prvním zapocení nesmrdí, je víc než tři bavlněná trička, která zaberou víc místa a tak strašně dlouho schnou. Ideální parťák? Merino – je lehké, hřejivé, nezapáchá a když ho přes noc vyvěsíte na zábradlí, druhý den jede znovu.

Dětem přibalte malý batůžek s mikinou, lahví, malou svačinkou a plyšákem, či oblíbenou hračkou – budou se cítit důležitě a vám se uleví. 

 

Varianta 2: Spíme venku – stan, širák, a trochu punku

Tahle varianta je pro srdcaře. Žádná chata, jen stan, spacák, možná ohýnek a spousta hvězd nad hlavou. Než začne pršet, že jo :D.

Tady je důležité balit s rozumem – všechno si totiž ponesete na zádech. Takže žádné „co kdyby náhodou troje kalhoty“. Oblečení musí být funkční a mít vícero použití – třeba spodní merino vrstva slouží jako pyžamo, pak i jako vrstva pod mikinu přes den.

Nepodceňujte ani spacák – dítě, které mrzne, vás v noci spát nenechá. A nezapomeňte na čelovky. Děti je milují – a vy je oceníte taky, třeba ve chvíli, když hledáte ponožku ztracenou v kopřivách.

Vařič, jídlo, voda, něco proti klíšťatům a náplasti s obrázkem – nic víc netřeba. Tedy kromě toho plyšáka. Ten s vámi tohle dobrodružství absolvovat musí. A když se nevejde? Tak se holt nevejde vaše náhradní mikina.

   

💡 Bonusové tipy od rodičů, co už to přežili:

Všechno větrejte – neperte. Vážně. Merino je zázrak – oblečení ráno pověsíte na větev a večer zas obléknete.

Každý batůžek se počítá. Tříleté dítě unese plyšáka, čtyřleté i mikinu a šestileté už možná i brambory k večeři.

Hlavně to nepřehánějte s očekáváním. Někdy prostě neujdete plánovaných 12 km, ale jen 4. A je to naprosto v pořádku. 

Na závěr

Ať už spíte pod hvězdami nebo pod střechou, s dobrým plánem a chytře sbaleným batohem si přechod hor s dětmi opravdu užijete. A co je na tom nejlepší? Děti budou večer tak unavené, že možná usnou dřív než vy. Možná...

Tak hezky zabalit batohy, přihodit svačinky a hurá za dobrodružstvím!

 

A abychom vám to ještě více ulehčily, připravily jsme pro vás seznam jak se sbalit do hor s dětmi. Stáhnout a vytisknout si jej můžete tady.