Jak vrstvit funkční oblečení pro děti

Co znamená vrstvení? Co a jak máme na ty děti vrstvit? A proč vlastně? Protože budou v suchu a teple a bude jim příjemně. Tak proto!

Jedete na lyže, máte děti v lesní školce, stavíte za domem sněhuláka? Nebo jdete do hor, pod kopcem je na mikinu, ale nahoře mínus deset? Nechcete mít na každé počasí speciální oblečení? Tak s tím vším si poradí právě vrstvení funkčního oblečení. 

  • Vrstvit znamená oblékat více tenkých vrstev na sebe (už žádní nepohybliví sněhuláci).
  • Jednotlivé vrstvy mají mezi sebou vzduchové kapsy, které udržují tělo v optimální teplotě.
  • Vrstvy jsou tenké a lehké, v pohodě se vejdou do batohu a můžete přidávat nebo ubírat podle potřeby.
  • Nepotřebujete speciální oděv na každý vrtoch počasí. Ve výsledku vám stačí méně oblečení na celý rok (fandíme minimalismu).

Base layer – první vrstva funkčního oblečení pro děti

Základní vrstva, která se obléká přímo na tělo. Říká se jí také funkční prádlo nebo druhá kůže a musí dětem dokonale sedět. 

První vrstva - Base layer

Půl dne potomek tahá sáně do kopce, a když už je čas jít domů, tak ho na ty sáně posadíte a půl hodiny cestou domů sedí, že. A mrzne. No, tak to se se správnou první vrstvou nestane.

  • Odvede pot od těla a udržuje dítě v suchu a teple.
  • Reguluje tělesnou teplotu a je mu tak akorát příjemně.
  • Nesmrdí. Nebo aspoň ne hned.
  • Funkční oblečení. A když je to funkční přírodní oblečení, tak ještě líp.

První vrstva tílka

Merino, merino, merino – novozélandské ovce musí zvládnout vedro, zimu, déšť, kroupy, sněžení. A někdy tohle všechno v jednom dni (fakt, zažili jsme to). Nebo bambus, ten taky odvádí pot a nesmrdí. A když to jinak nejde, tak syntetické funkční tričko je pořád o hodně lepší než bavlna. 

Patří sem trika s krátkým a dlouhým rukávem, tílka, legíny, podvlíkačky, ale i spodní prádlo.

Kdybyste měli vybrat jen jednu funkční věc, vyberte tu, co je přímo na tělo. Merino mikina navlečená na bavlněném tričku svou funkci neplní.

První a druhé vrstvy z merina vybírejte tady!

Middle layer – druhá vrstva

Střední vrstva nebo taky vrstva zateplovací. Je to ta vrstva, která hřeje a je o něco tlustší než vrstva první.

Druhá vrstva - Middle layer

  • Hlavní funkcí je zahřívat.
  • Musí odvádět páru do svrchní vrstvy. Musí tedy být zase pěkně prodyšná.
  • Nebojte se více středních vrstev na sobě, pokud je dítko zimomřivé.

Merino mikina je opět top. Ale službu udělá i fleece, Polartec nebo vlněný svetr od babičky. Nevhodné jsou syntetické svetry, které jsou těžké a nehřejí. Vyvarovala bych se i bavlně kvůli vlhkosti.

Patří sem mikiny, svetry, vesty. A klidně kombinujte – lehčí mikinu se silnější, mikinu a vestu, dlouhé triko a mikinu… zvlášť, když teploty klesají hluboko pod nulu. 

Merino mikiny a mikinové roláky najdete tady!

Outer layer – třetí vrstva

Svrchní vrstva, která nás chrání před větrem, měla by být částečně nepromokavá, ale zároveň dostatečně prodyšná. A tady samozřejmě záleží nejvíce na počasí.

Jaro, podzim, mírné mrazy a lehký déšť

Jednoznačně softshell, dětských softshellových bund a kalhot je na trhu nespočet. Důležité jsou ale parametry. Chcete, aby kalhoty zvládly sezení v blátě, bunda nepromokla hned při prvním dešti a váš malý objevitel se zároveň nepotil? Sáhněte po softshellu s parametry 30/15 – to znamená voděodolnost 30 000 mm vodního sloupce a prodyšnost 15 000 g/m²/24h. Jinými slovy, ten nejlepší softshell na trhu!

Třetí vrstva softshell

Lije jako z konve

Když opravdu lije, tak sáhněte po pláštěnce, nebo ještě lépe po pogumovaném setu. Tady nic jiného doporučit nejde. Zvlášť, pokud chcete být v dešti déle. Ale pozor, toto igelitové oblečení zakonzervuje vlhkost uvnitř a dítěti pak bude snadno zima. Na zimu nebo dlouhodobé nošení proto není vhodné vůbec. 

Pro dospělé či větší děti je pak skvělý Gore-Tex.

Do zimy a třeskutých mrazů

Péřovku. Tu, co je fakt z peří – husího nebo kachního. Je lehoučká jako pírko, skladná (dá se namačkat do miniaturního sáčku většinou dodávaného s bundou) a krásně teplá. Často vydrží i trochu deštíku nebo rozbředlý sníh, a pokud prší víc, hoďte na ni pláštěnku nebo tu gumovou bundu.

A nemusíte ji vytáhnout jen při ukrutných mrazech – potřebujete skočit jen na roh do obchodu? Vylezete ráno ze stanu čůrat a překvapí vás jinovatka? Hodíte péřovku přes triko a je. 



K péřovkám pro děti tudy.

Nevíte, kde sehnat svrchní vrstvy? Rády vám poradíme na jsme@tarua.cz.

 

Tarua – Na hory i do nory!

  • Šijeme z funkčních přírodních materiálů – merina a bambusu.
  • Oblečení dětem vydrží až 3 sezóny, je rostoucí.
  • Vychytané střihy – prodloužené délky, vysoké pasy, neškrtí, neotravují. 

 

Jaké vybrat merino ponožky? Koukněte na náš další článek.

Chcete znát další důvody, proč nosit merino? Najdete je tady.

 

Zpět do obchodu