Čtyři jinak: Proč jsme začali jezdit campervanem?

Jsme Pavel, Markéta, Davča (5), Mates (3) a říkáme si Čtyři jinak. Dům ve městě a každodenní rutinu jsme vyměnili za život v obytné dodávce. Se dvěma malými dětmi, na 4 kolech a s 10 m2 společného prostoru. Oba máme své podnikání, kterému se věnujeme i na cestách. Za rok 2023 jsme projeli 10 států, na dohled od Afriky až za polární kruh. Aktuálně jsme na zimu ve španělské Andalusii. Další články z cest najdete u nás na blogu Ctyrijinak.cz.

Najdete nás na Instagramu a Facebooku.

 

Jako mladí jsme jezdili pod stany, na přechody hor, někdy spali pod širákem a ustlali jsme si tam, kde jsme zrovna odpadli po celém dni. Všechno jsme si nosili v batohu na zádech. Ale jak člověk "stárl" a pohodlněl, začali jsme jezdit do chat, penzionů, hotelů... s dětmi jsme pak ocenili i hotové snídaně, potom i večeře a taky atrakce. A dovolené se stávaly dražší a vlastně nudnější.

Z hotelu do stanu aneb zpátky na stromy

Vlastně tomu dost pomohl covid a zavřené hotely. Najednou jsme byli zavření doma, nikam se nemohlo. A tak jsme oprášili stan, zalepili díry v karimatkách a vyrazili na Velikonoce doprostřed lesa. A potom znovu a v létě znovu. A pak se nám narodil druhý syn a přišla a zase odešla asi stopadesátá vlna covidu... klukům bylo 3 a 1 rok a my jsme si říkali, že bychom vyrazili někam do zahraničí, ale mezi další lidi jsme stále moc nechtěli. A tak přišel spásný nápad, půjčit si obytňák.

Proč jsme začali jezdit obytňákem?

No a proč zrovna obytňák? Do hotelu a letadlem jsme nechtěli (zbytečný strach, ale co už), zájezd už vůbec nepřipadal v úvahu. Chtěli jsme být soběstační a někde v přírodě. Jet pod stan s dvěma malými dětmi klidně ano, ale na podzim s nejistotou počasí a na 14 dní do zahraničí nám to přišlo už dost, navíc kempy už jsou zavřené a booknutím kempu/ubytování mizí ta svoboda jet kamkoli a zůstat jakkoli dlouho. Potřebovali jsme něco malého, nenápadného, ale na druhou stranu vybaveného tak, abychom zvládli být 2 týdny soběstační i v případě podzimního nepříznivého počasí na Lago di Garda. Půjčili jsme si campervan a byli nadšení.

Obratnost a rychlost osobáku, kuchyňka, elektřina, záchod a sprcha a dvě celkem slušně velké a pohodlné postele pro 2 dospělé a 2 děti. Měli jsme štěstí, že jsme zrovna natrefili na dobrý model se super výbavou, jinak bychom tak nadšení asi nebyli.

Campervan pro čtyřčlennou rodinu na divoko

O pár týdnů později jsme šli na veletrh Caravaning zjistit možnosti pro čtyřčlennou rodinu. Chtěli jsme být plně soběstační pro delší cesty, pro práci digitálního nomáda a nezávislí na kempech. Potřebovali jsme na zadní sedadla nacpat dvě Isofix sedačky, což se ukázalo jako nadlidský úkol (v rámci testování různých vestaveb jsme zkusili víkend ve stylu - na jídlo sedačky ven a stůl dovnitř a na jízdu zase naopak a už nikdy víc). Chtěli jsme auto, se kterým se dostaneme do běžného parkovacího místa ve městě, švihá po dálnici a vyjede do Alp. K tomu pohodlné postele, abychom se opravdu vyspali a lehce se skládaly. Zadní postel slouží i jako Legový svět, dinosauří doupě a trampolína, takže postele nad sebou nám nedávaly smysl. Alespoň trochu komfortní obsluhu a logické uspořádání prostoru. Takových kombinací moc není. A tak jsem skončili u campervanu Knaus s pár úpravami na míru a v únoru 2022 jsme poprvé vyrazili ve svém.

Proč jsme začali jezdit campervanem?

A jak se nám v autě žije?

V roce 2022 jsme v něm procestovali celkem 90 dní - 5 týdnů v únoru/březnu roadtrip po Itálii, pár prodloužených víkendů po ČR, v srpnu 10 dní v Rakousku jen Markéta s klukama a pak měsíc v listopadu/prosinci na Sardinii. V kempu jsme z toho spali 3 noci - 2 v Římě a 1 v Pompejích. V autě si běžně vaříme všechno od polívek po palačinky, ve sprše se dají oholit nohy i umýt vlasy a i když zastavíme na benzince, na záchod jdeme radši do obytky, protože to je "ten náš". K práci nám naštěstí stačí počítače (a Pavlovi externí monitor, sluchátka, myš...) a internet, takže zvládáme na cestách i něco udělat a nemáme jen dovolenou. V autě zvládneme hostit i návštěvu další rodiny na večeři a sklenku vína.

Naše cesty můžete sledovat na Instagramu a Facebooku

 

Jsme Čtyři jinak, polovina Tarua.cz, značky funkčního přírodního oblečení pro děti a maminky.

Z merina a bambusu, rostoucí a minimalistické, ideální (nejen) na cesty.

Oblečení vidíte na fotkách výše nebo na Facebooku a Instagramu.

www.tarua.cz

 

Zpět do obchodu