Čtyři jinak: Věci do banánovek, my do obytňáku aneb odjíždíme na rok na cesty

Jsme Pavel, Markéta, Davča (5), Mates (3) a říkáme si Čtyři jinak. Dům ve městě a každodenní rutinu jsme vyměnili za život v obytné dodávce. Se dvěma malými dětmi, na 4 kolech a s 10 m2 společného prostoru. Oba máme své podnikání, kterému se věnujeme i na cestách. Za rok 2023 jsme projeli 10 států, na dohled od Afriky až za polární kruh. Aktuálně jsme na zimu ve španělské Andalusii. Další články z cest najdete u nás na blogu Ctyrijinak.cz.

Najdete nás na Instagramu a Facebooku.

Vrátili jsme se z cesty a čekal nás šok

V listopadu 2022 jsme si chtěli trochu prodloužit hezký podzim a vyrazili na Sardinii. I když jsme se po měsíci na 8m2 už pomalu těšili na záchod, vanu a stabilní internet, po návratu nás čekalo celkem nehezké prozření. Kluci, kteří si v obytňáku zvládnou nekonečně hrát s jednou krabicí lega a pěti knížkama, přijeli domů, vyhrabali všechny hračky, které mají, rozházeli je, nevěděli, kam dřív, rvali se o každou blbost… A už třetí den hlásali, že se nudí a neví, s čím si mají hrát. 

My s mužem jsme naskočili do běžné domácí rutiny. Uvařit, uklidit, jít s dětmi na hřiště, na oběd k babičce, střídat se u práce a každý si řešil to svoje. Docházelo k mnohem více konfliktům. Navíc tu byla zima, mlhavo a pršavo. Kdyby aspoň byl sníh a dalo se na lyže.

Věci do banánovek, my do obytňáku aneb odjíždíme na rok na cesty

Chceme být spolu a vyrazit za sluncem

Pavel je citlivý na nedostatek slunce. Nemusí být nutně teplo, azuro na sněhu má taky svoje kouzlo. Ale mlhavo, šedo a břečka je psychické peklíčko. Přidejme k tomu tu rutinu a konflikty a bylo celkem brzo jasno, že takhle ne-e. Otázka byla, jak jo-o.

Chceme cestovat častěji a déle. 

Chceme odjet z plískanic za sluncem.

Chceme trávit více času spolu jako rodina.

Chceme se občas potkat i s jinými rodinami s dětmi.

Oba chceme pokračovat v práci na svých projektech.

Věci do banánovek, my do obytňáku aneb odjíždíme na rok na cesty

Jak to všechno spojit dohromady a navíc udržitelně

Při cestách na měsíc jsme si samozřejmě pořád drželi svoje zázemí - dům, lesní školku, kroužky, auto… věděli jsme, že pokud chceme odjet na delší dobu, budeme muset buď víc pracovat na cestách, abychom utáhli jak náklady doma, tak cestování nebo se nákladů doma zbavit. V campervanu všechno déle trvá, navíc děti nikomu neudáme ani na minutu, takže víc času na práci je utopie. Zbývá seškrtat náklady. Jenže dům se na měsíc až dva pronajmout moc nedá a do školky za nás taky nikdo nepůjde jen na pár dní. Takže aspoň rok… 

Naše cesty můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

 

Jsme Čtyři jinak, polovina Tarua.cz, značky funkčního přírodního oblečení pro děti a maminky.

Z merina a bambusu, rostoucí a minimalistické, ideální (nejen) na cesty.

Oblečení vidíte na fotkách výše nebo na Facebooku a Instagramu.

www.tarua.cz

 

Zpět do obchodu